Monday, September 22, 2014

My son's project. Bartek Bazan.

http://kremacja-wroclaw.pl/

Czym jest kremacja


Kremacja według Słownika Języka Polskiego to "palenie zwłok ludzkich, jako obrządek pogrzebowy".
Kremacja jest jednym z rodzajów pochówku zmarłego, polegającym na bezdymnym i bezzapachowym spaleniu ciała, w urządzeniu służącym do spopielania ciała ludzkiego (w piecu kremacyjnym). Kremacja to jeden z możliwych w Polsce sposobów na pochowanie zmarłego. W odróżnieniu od tradycyjnego złożenia ciała w trumnie do grobu, tu następuje pochowanie urny z prochami, które pozostały z procesu kremacyjnego.Proces spopielenia odbywa się najczęściej w trumnie kremacyjnej pozbawionej warstw farby i lakieru, ozdób i uchwytów. Jest on przeprowadzany w specjalnym piecu kremacyjnym. Kremacja odbywa się w temperaturze 750-1200 °C. Spalanie trwa ponad godzinę. Prócz popiołów wydziela się woda i dwutlenek węgla. Krematorium (łac. cremo = 'palę' cremare – spalić) – budynek, w którym przeprowadza się pośmiertne spalenie (kremację) zwłok przed pochówkiem.
Przebieg kremacji w szwedzkich piecach kremacyjnych (m.in. na podstawie strony firmy TABO)
W szwedzkim piecu kremacyjnym (TABO Incinerator AB) zainstalowanym, między innymi, we wrocławskiej spopielarni każda kremacja jest przeprowadzana oddzielnie. Procesem steruje komputer PLC, którego zadaniem jest takie przeprowadzenie procesu kremacji, aby był on nieszkodliwy dla środowiska naturalnego, bezpieczny dla operatorów oraz sprawny pod względem energetycznym i czasowym.
Obecnie wszyscy producenci urządzeń kremacyjnych korzystają z zastosowanego jeszcze w XIX w. patentu generatora cieplnego. Współczesne piece spełniają bardzo surowe wymagania unijnych norm ochrony środowiska dotyczące emisji dwutlenku siarki, tlenków azotu i węgla, metali, dioksyn, bifenyli oraz rtęci.
Szczątki pozostałe po kremacji są pulweryzowane w odpowiednim urządzeniu – zwanym w technologii TABO – kremulatorem, dzięki czemu do urny wsypywany jest jednolity drobny pył. Średnio po kremacji dorosłego człowieka, w zależności od wagi i płci, pozostaje od 3 do 5 litrów prochów.